VECKOBREV V. 48

Hej alla fina pedalare!

Veckans brev innehåller information om kontorets öppettider, Quizkväll med STOOL, Spelkväll med FIOOL, Yoga med FIOOL, Summeringen av årsmötet 2025, samt Remys spalt 

1. Kontorets öppettider

Tisdagen den 25/11 håller kontoret öppet! Floxen och Kicken håller er sällskap mellan 12-13. Har ni frågor, ärenden eller bara är kaffesugna så är ni välkomna förbi! 

2. Quizkväll med STOOL

STOOL bjuder in till en quizkväll likt på spåret, närmare sagt Världen runt! Under kvällen kommer ni ta er runt olika länder i världen genom frågorna. Frågor som riktar in sig till vissa länder kommer att ställas för att avgöra månadens frågesportsmästare! Psst…det bjuds på hembakat fika och pris till vinnarna finns med. Hoppas vi ses!

När? 24/11 klockan 18-19

Var? K1081

3. Brädspelskväll med FIOOL

Tärningen är kastad! Onsdagen den 26/11 bjuder FIOOL in till en mysig brädspelskväll. Det kommer att finnas spel som passar alla smaker, från klassiker till lite mindre kända utgåvor. FIOOL har även bakat fika att mumsa på mellan spelomgångarna!

När? 26/11 17.30-20.30

Var? H1211

4. Yoga med FIOOL

Är du sugen på att röra på kroppen, men lockas inte av högintensiva pass? Då har FIOOL något för dig! Tillsammans intar vi yoga-salen för att få in rörelse på ett helt nytt sätt för PEDAL. Platserna är dock begränsade, så ett kostnadsfritt event kommer att komma ut på Hitract den 27/11 där man kan anmäla sig. Alla är välkomna, expert som nybörjare! Redo att röra dig?

När? 4/12 17:15- 18:15

Var? Olympen träningscenter

5. Summering av årsmötet 2025

Hej alla fina pedalare!

Torsdagen den 20/11 inträffade Pedals första ordinarie medlemsmöte, även kallat årsmötet. Följande pedalare valdes in till styrelsen 2026:

Ordförande och firmatecknare: Tova Rydström

Vice ordförande: Oliver Rosander

Kassör och firmatecknare: Lovisa Nyström

Sekreterare: Jonathan Ulmborg

Utbildningsansvariga: Elin Ögren & Amelie Brännmark

Socialt ansvariga: Ellen Rahm & Tilde Nordin Niemelä

Aktivitetsansvarig: Tuva Gunnarsson

Jobbansvarig: Oscar Arden

Webb/Info-ansvarig: Tuva Cronqvist

6. Remys spalt

Ny vecka och ett nytt veckobrev! Hoppas att ni alla har haft en fin vecka! Jag har tyvärr varit sjuk vilket har varit tråkigt. Så jag ber om ursäkt ifall någon förväntade sig att jag skulle vara på kontorstiden i tisdags, men vi ses säkert snart igen! Jag har även varit i Ystad nu under helgen. Min sambo är därifrån så vi har varit och hälsat på hans familj, så mysigt. Nu fortsätter i alla fall skrivandet med det självständiga arbetet och det märks att mina rutiner för sömn har förändrats helt nu när man inte måste stiga upp tidigt. Det kanske inte är så bra med tanke på att jag sover till lunch, men jag får väl försöka förbättra det i veckan!

Veckans fakta får faktiskt handla om något som jag har tänkt på mycket den senaste tiden, och det är att solen går ner så tidigt och det känns som att jag inte får något dagsljus alls. Visste ni att solen stimulerar vår produktion av hormonet serotonin, vilket gör oss glada och pigga? Bristen på dagsljus ökar istället frisättningen av hormonet melatonin som gör oss trötta. I och med denna fakta inser jag att jag verkligen borde börja gå ut och promenera under dagen, så att man blir lite piggare! Jag hoppas att ni alla får en fin vecka och förhoppningsvis så ses vi snart!

Kärleksfulla kramar, Remy